خانه / کمپین تبلیغاتی چیست؟ چگونه کمپین موفقی راه بندازیم؟

کمپین تبلیغاتی چیست؟ چگونه کمپین موفقی راه بندازیم؟

5/5 - (4 امتیاز)
کمپین تبلیغاتی چیست؟ چگونه کمپین موفقی اجرا کنیم؟
5/5 - (4 امتیاز)
اجازه دهید همین ابتدا با صداقت بگوییم زمانی که صاحب یک کسب‌وکار کوچک هستید، ممکن است زیاد توجه خاصی به بازاریابی نکنید. تمرکز خود را روی حفظ رضایت مشتریان فعلی خود می‌گذارید تا همچنان از خدمات شما استفاده کنند و امیدوار هستید شما را به سایرین نیز معرفی کنند. به عبارت دیگر، مشتریان جدید شما را پیدا خواهند کرد ولی الزاماً خودتان در این زمینه تلاشی نکردید. ممکن است این راهکار در گذشته موثر بوده باشد، ولی دیگر روشی مطمئن برای رشد کسب‌وکار نیست. برای این که اهداف نهایی خود را به واقعیت تبدیل کنید و بتوانید مشتریان جدیدی به دست بیاورید، باید در راستای اهداف تبلیغاتی خود کمپین‌های بازاریابی راه بیاندازید. بنابراین، تصمیم گرفتیم با نوشتن این مطلب هرگونه اطلاعاتی که در این زمینه نیاز است در اختیارتان بگذاریم. پس تا انتها مانند همیشه با سایت سازی باشید.

یک کمپین بازاریابی چیست؟

شاید زیاد اصطلاح «کمپین بازاریابی» را شنیده باشید، ولی در واقع افراد زیادی معنای درست آن را نمی‌دانند. کمپین تبلیغاتی چیست؟ چگونه کمپین موفقی اجرا کنیم؟ یک کمپین بازاریابی، طرحی است که خارج از اقدامات رایج تبلیغاتی خود راه‌اندازی خواهید کرد و ویژگی‌های زیر را دارد:
 • یک بودجه دارد (حتی اگر اندک باشد).
 • یک نتیجه دلخواه برای آن در نظر می‌گیرید.
 • در یک تاریخ مشخص شروع می‌شود و به پایان می‌رسد.
به عنوان مثال، فرض کنید دوست دارید در یک منطقه خاص مشتریان جدیدی جذب کنید. بنابراین یک رویداد در آن منطقه برگزار می‌کنید، در روزنامه محلی تبلیغات سفارش می‌دهید و از مشتریان فعلی خود می‌خواهید شما را معرفی کنند. در همین حین، همچنان به انجام کارهای تبلیغاتی همیشگی خود ادامه می‌دهید یعنی: استفاده از تبلیغات فیسبوک، گوگل ادز، تولید محتوای با کیفیت و غیره. اگر مطمئن نیستید فعالیت فعلی شما یک کمپین است یا نه از خودتان بپرسید «چه زمانی این پروژه را شروع می‌کنم و زمان اتمام آن کی خواهد بود.» اگر جواب آن «الان» و «هرگز» باشد، جزو استراتژی بازاریابی شما است و یک کمپین محسوب نمی‌شود. اما اگر پاسختان به این شکل است «۱۰ مهر» و «۳۰ مهر»، آن وقت قصد دارید یک کمپین راه بیاندازید. حالا که تفاوت را متوجه شدید، اجازه دهید ببینیم برای راه‌اندازی چنین کمپینی باید چکار کنید. ابتدا بگوییم یک کمپین موفق نیاز به صرف وقت قابل توجه، صبر و برنامه‌ریزی دارد. اگر هرگز قبلا یک کمپین تبلیغاتی نداشتید، درک تمام بخش‌های آن سخت خواهید بود. ولی اگر تا انتهای این مقاله با ما باشید، جواب تمام سوال‌هایتان را می‌گیرید.   مطلب پیشنهادی : ۱۲ روش طلایی برای افزایش بازدید سایت بدون ریالی هزینه !  

اهداف تبلیغاتی شرکت یا فرد خود را مشخص کنید

در اولین گام باید بررسی کنید اهداف بازاریابی شما چه چیزی خواهد بود. برای این که بهترین نتایج را بگیرید، این اهداف باید مشخص، قابل اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، واقع‌گرایانه و دقیق باشند. چگونه کمپین راه بندازیم هدف شما ممکن است ماهیانه ۱۰ مشتری جدید یا هر هفته فروش ۱۰ محصول یا ۳۰ درصد افزایش درآمد در سال جاری باشد. اهداف می‌توانند براساس فروش، رضایت مشتری یا سود مشخص شوند.

بودجه خود را تعیین کنید

قبل از این که به مرحله تحقیق برسید، باید بودجه را مشخص کنید. سوال می‌کنید چرا؟ چون تحقیق در مورد شخصیت مشتریِ هدف اغلب هزینه دارد و باید این هزینه‌ها را جزو بودجه بازاریابی خود لحاظ کنید. مشخص کردن مقدار پولی که می‌توانید در مراحل اولیه برنامه‌ریزی یک کمپین هزینه کنید، به شما در تعیین اهداف، استراتژی‌تان و حتی مقدار محتوایی که می‌توانید تولید کنید، کمک خواهد کرد.

تحقیق کنید

محصول و خدمات خود را به همراه قابلیت‌ها و مزایای آن مفصل توصیف کنید و همچنین تفاوتی که با خدمات یا محصولات رقبا دارد. توجه خود را روی تمام قابلیت‌های کلیدی محصول یا خدمات خود بگذارید از جمله قیمت، خدمات پس از فروش و توزیع. این اطلاعات را جمع‌آوری و مرتب کنید و جایی بنویسید. بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:
 • پویایی بازار: یعنی الگوهایی مانند فصلی بودن خدمات یا یک کالا
 • محصول: در حال حاضر چه چیزی موجود دارید، رقبا چه محصولی می‌فروشند.
 • آمار و ارقام حوزه فعالیت‌تان
 • همکاران و فروشندگان بالقوه‌ای که می‌توانید روی همکاری آن‌ها حساب کنید.
در این مرحله همچنین باید رقبای خود را در نظر بگیرید و یک «پیشنهاد فروش بی‌همتا» (USP) به وجود آورید. چه چیزی بین شما و رقبایتان فرق می‌گذارد؟ چند جمله بنویسید که به سوالات زیر پاسخ دهند:
 • بازار هدف شما را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟
 • چه چیزی می‌فروشید؟
 • پیشنهاد فروش بی‌همتای شما چیست؟
این سوالات به شما کمک خواهد کرد بازار هدفتان را شناسایی کنید و این که چقدر در فروش محصول یا خدمات خود موثر عمل خواهید کرد. اما سوالات بیشتری نیز وجود دارند که باید بپرسید. چون مرحله بعدی تحقیق در مورد پرسونای مشتری است.   مطلب پیشنهادی : افزایش رایگان فالوور اینستاگرام با ۱۲ روش طلایی  

پرسونای مشتری هدف خود را مشخص کنید

با آن که تعیین پرسونای مشتریِ هدفِ شما اغلب بخشی از فرآیند تحقیق در مورد بازار است، ولی اهمیت دارد که برای آن یک مرحله ی جداگانه ای در نظر بگیریم. چگونه کمپین بسازیم به گفته «یوسف بنا» مدیر بازاریابی دیجیتال شرکت TanslateMedia، باید از خودتان بپرسید: « ۱ – مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟ ۲ – چه انگیزه‌هایی دارند؟ ۳ – دوست دارند چطور با آن‌ها ارتباط برقرار کنید؟ ۴ – چه مجلات یا روزنامه‌هایی می‌خوانند؟ ۵ – معمولا به چه سایت‌هایی سر می‌زنند؟ ۶ – از چه کانال‌ها و شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند؟ ۷ – و اگر در رسانه اجتماعی فعال هستند، در مورد چه چیزی حرف می‌زنند؟ به تمام این سوالات پیش از راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی باید پاسخ داد.» چطور پرسونای مشتری خود را مشخص کنید:
 • ابتدا، مشتری ایده‌آل خود را از نظر سن، جنسیت، درآمد، وضعیت خانوادگی، درآمد، علائق یا مسائلی که به آن‌ها علاقه دارند، سبک زندگی، الگوهای خرید، اهداف خرید، سرگرمی‌ها و غیره توصیف کنید.
 • فرضیه‌‌های مربوط به مشتری هدف خود را تست کنید. ممکن است همیشه مشتری شما آن شخصی نباشد که فکر می‌کنید یا ممکن است نتوانید با این مخاطب هدف به پتانسیل فروش کامل خود برسید.
برای به دست آوردن اطلاعات و تحقیق از گروه‌های تمرکزی آنلاین (اگر بودجه آن را دارید!)، ارزیابی‌های مشتری، پرسشنامه‌های هدفمند از فالوورهای خود در رسانه اجتماعی یا ابزارهای تحلیل رسانه استفاده کنید. در پایان ببینید چه کسانی بیشتر از همه نسبت به محصول یا خدمات شما هیجان و اشتیاق نشان داده‌اند؟ همین افراد بازار واقعی هدف شما هستند! از جمله اطلاعاتی که باید در مورد پرسونای مشتری خود متوجه شوید، به موارد زیر اشاره می‌کنیم:
 • نام پرسونا
 • عنوان شغلی
 • وسعت شرکت و صنعت
 • نقش شغلی و جزئیات آن
 • جنسیت
 • حقوق
 • سطح تحصیلات
 • مکان زندگی
 • سن
 • اهداف
 • چه نوع محتوایی را می‌پسندند یا نمی‎پسندند.
 • ترس ها و انگیزه‌ها
 • اهداف مشترک در طول فرآیند فروش
  مطلب پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در افزایش فروش و برندینگ (digital marketing)  

اهداف کمپین بازاریابی خود را مشخص کنید

کمپین بازاریابی موفق زمانی که مشخص کردید چطور باید محصول خود را بفروشید و خریدار آن چه کسی است، می‌توانید اهداف مشخص کمپین تبلیغاتی خود را تعیین کنید. در این بخش باید «ایده بزرگ» کمپین خود را تعریف کنید. این ایده مشخص خواهد کرد چطور با مخاطب خود ارتباط برقرار کرده و او را متقاعد کنید. در این مرحله تصمیم می‌گیرید آیا هدف شما : ۱ – توسعه و معرفی برند ۲ – به دست آوردن مشتری ۳ – و یا حفظ رشد فروش‌تان است.   مطلب پیشنهادی : برندینگ چیست و چگونه محصول خود را برند کنیم؟   مجددا فراموش نکنید این اهداف باید مشخص، قابل اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، واقع‌گرایانه و دقیق باشند. این اهداف را در ارتباط با شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIs) قابل اندازه‌گیری قرار دهید. چون از قبل برای کمپین خود یک بودجه در نظر گرفتید، می‌توانید برای بسیاری از اهداف خود یک ارزش پولی مشخص کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید ۱۰ میلیون تومان صرف تبلیغات در گوگل کنید و به دنبال آن تعداد بازدیدکننده تخمینی و تعداد مشتریان جدیدی به دست آورید. زمانی که بتوانید چنین چیزهایی را مشخص کنید، بعدا راحت می‌توانید بازگشت سرمایه خود را از تلاش‌های بازاریابی‌تان محاسبه کنید و ببینید به اهدافتان رسیده‌اید یا نه. در نهایت، در این مرحله باید تصمیم بگیرید چه محتوایی باید بخشی از کمپین بازاریابی شما باشد. ممکن است برای اهداف خود از بعضی راهکارهای زیر استفاده کنید، ولی انتخاب شما هر چیزی باشد مطمئن شوید اولویت‌های مشتریان هدف خود را در نظر می‌گیرید. ۱ – آیا آن‌ها به مطالعه متن علاقه دارند؟ ۲ – دوست دارند ویدئو ببینند؟ ۳ – واکنش خوبی نسبت به تبلیغات نشان می‌دهند؟ برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، محتوایی تولید کنید که قابل استفاده به اشکال گوناگون باشد (یک بلاگ که می‌تواند به تصاویر شرکت یا اینفوگرافیک تقسیم شود). یک کمپین تبلیغاتی ممکن است عناصر زیر را شامل شود:
 • ایمیل
 • رسانه اجتماعی
 • سئو
 • PPC
 • اتوماسیون
 • ایجاد تقاضا
 • صفحات فرود، صفحات فروشگاه اینترنتی و وب‌سایت
 • محتوا
 • رویدادها (ایونت‌ها)
 • بیانیه‌های مطبوعاتی و روابط عمومی
 • استفاده از ابزارهای تحلیلی
 • بازاریابی مستقیم (رسانه سنتی)؛ مجلات، تبلیغات چاپی، بنرها و غیره
 • باشگاه مشتریان یا سی آر ام (CRM)
 • کوپن‌های تبلیغاتی
 • نظرسنجی‌ها
  مطلب پیشنهادی : چگونه یک سایت فروشگاهی راه اندازی کنیم ؟   کمپین‌های موفق اغلب از محتواهای مختلف و متعددی استفاده می‌کنند. زمانی که مشخص کنید از چه محتوایی استفاده خواهید کرد، هدف اصلی خود را نیز تعیین می کنید. به عنوان مثال، گفتن «افزایش فروش» کافی نیست. آیا می‌خواهید افراد از فروشگاه الکترونیکی شما کفش یا لباس بیشتری بخرند؟ مطمئن شوید تمام عناصر کمپین بازاریابی شما به نحوی کنار یکدیگر قرار گرفتند تا تمام ترافیک به هدف نهایی شما ختم شود، چه این هدف یک سایت است (برای خرید، رزرو، عضویت در خبرنامه سایت، عضویت در فید بلاگ و غیره) یا یک شبکه اجتماعی مانند فیسبوک یا توئیتر (برای تعامل). قبل از این که به مرحله بعد بروید، مطمئن شوید برای کمپین تبلیغاتی خود یک تقویم در نظر گرفتید و روی آن مشخص کردید هر مرحله از کمپین‌تان چه زمانی باید عملی شود.

تولید محتوا

تحقیق‌های خود را انجام دهید و آماده نوشتن محتوا هستید. ولی نیازی نیست همه کار را خودتان انجام دهید. بسیاری از شرکت‌ها تولید محتوا را به یک فریلنسر یا شرکت‌ها برونسپاری می‌کنند تا بتوانید وقت خود را بیشتر روی سایر بخش‌های کمپین تبلیغاتی خود بگذارید. چگونه کمپین تبلیغاتی بنویسیم هر تصمیمی که می‌گیرید فقط مطمئن شوید در تمام مراحل تولید محتوا پرسونای خریدار شما رعایت خواهد شد.   مطلب پیشنهادی : آموزش تولید محتوا برای سایت (طبق ۱۴ اصل سئویی)  

تبلیغ و اجرا

زمانی که محتوای خود را تولید کردید، وقت تبلیغ و اجرا می‌رسد. راهکارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید از جمله مواردی که در بالا ذکر شدند مانند رسانه اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، تبلیغات پولی، بیانیه‌های مطبوعاتی و غیره. هر فردی که از طریق هر کانال بازاریابی وارد صفحه فروش شما (رویداد، صفحات فرود و غیره) می‌شود ارزشمند است، حتی افرادی که فوراً محصول یا خدمات شما را نخرند. گرچه، هر کانال تبلیغاتی برای کسب‌وکارتان مناسب نخواهد بود. از خودتان بپرسید: نقاط قوت و ضعف این کانال تبلیغاتی چیست؟ چطور به من کمک خواهد کرد به اهداف کسب‌وکار خود برسم؟   مطلب پیشنهادی : گوگل ادوردز یا سئو؟ کدام یک بهتر است؟  

اعضای تیم خود را آموزش دهید

محتوای عالی تولید کردید، ولی آیا سایر اعضای تیم شما نحوه استفاده از آن را می‌دانند؟ ارتباط‎های داخلی به تمام افراد داخل سازمان شما که مستقیماً یا غیر مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند، کمک می‌کند متوجه شوند چه منابعی در اختیار دارند و چطور به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کنند. تیم‌های خود را مورد ارزیابی قرار دهید تا ببینید ارتباط‌های داخلی و آموزش‌هایتان چه نتیجه‌ای به همراه داشته اند.

تحلیل کنید

کمپین‌های تبلیغاتی حتما باید مورد تحلیل قرار بگیرند. باید ممطئن شوید بودجه‌تان به درستی خرج می‌شود و پیامی که به مخاطب خود انتقال می‌دهید، درست است. کمپین تبلیغاتی آنلاین برای تحلیل عملکرد کمپین خود و نحوه اندازه‌گیری آن می‌توانید به موارد زیر دقت کنید:
 • تعداد بازدیدهای طبیعی محتوای داخلی سایتتان (گوگل آنالیتیکس)
 • مدت زمان حضور در یک صفحه (گوگل آنالیتیکس)
 • نرخ باز شدن ایمیل‌ها و نرخ کلیک (نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی مانند Marketo)
 • نرخ کلیک و رفرال‌ها از تبلیغات پولی (گوگل آنالیتیکس)
 • تعداد مشتریان بالقوه‌ پس از برگزاری یک رویداد (اندازه‌گیری به روش‌های گوناگون)
 • تعامل (لایک‌ها و به اشتراک‌گذاری‌ها) در رسانه اجتماعی (ابزارهای پولی تحلیل رسانه‌های اجتماعی مانند Simply Measured یا ابزارهای تحلیلی خود شبکه‌های اجتماعی)
 • فیلمبرداری از عملکرد و رفتار کامل کاربر در موبایل، تبلت یا دسکتاپ با ابزار ( hotjar )
بدون توجه به هر روشی که برای ارزیابی عملکرد کمپین بازاریابی خود انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید اطلاعات کافی در اختیار دارید تا رئیس‌تان یا خودتان مجاب به ادامه سرمایه‌گذاری روی تبلیغات شوید.   مطلب پیشنهادی : همه چیز درباره تبلیغات کلیکی

سخن نهایی

راه‌اندازی و کمپین‌های تبلیغاتی ساده نیستند، ولی برای رشد موفق یک برند و کسب‌وکار اهمیت بالایی دارند. کمپین‌ها مخاطب شما را خلاقانه و هیجان‌انگیز لمس می‌کنند و می‌توانند برگشت سرمایه قابل توجهی به همراه داشته باشند. اگر نمی‌‌دانید از کجا باید شروع کنید یا برای مخاطب شما چه چیزی ارزشمند است، مطلب بالا تا حد زیادی می‌تواند برای مراحل ابتدایی کار به شما کمک کند. اما اگر سوال بیشتری دارید و می‌خواهید یک کمپین تبلیغاتی حرفه‌ای راه‌اندازی کنید، تیم سایت سازی مانند همیشه کنار شما است. بنابراین، می‌توانید با ما رایگان مشورت کنید. یک تماس ساده ضرری ندارد. ۰۲۱۳۳۷۲۰۹۳۴

طرحی است که خارج از اقدامات رایج تبلیغاتی خود راه‌اندازی خواهید کرد و ویژگی‌های زیر را دارد:

 • یک بودجه دارد (حتی اگر اندک باشد).
 • یک نتیجه دلخواه برای آن در نظر می‌گیرید.
 • در یک تاریخ مشخص شروع می‌شود و به پایان می‌رسد.

باید اهداف تبلیغاتی شرکت یا فرد خود را مشخص کنید

بودجه خود را تعیین کنید

تحقیق کنید و پرسونای مشتری هدف خود را مشخص کنید

تولید محتوا کنید

تبلیغ و اجرا کنید

اعضای تیم خود را آموزش دهید

تحلیل و بررسی کنید

در صورتی که خودتان نمی توانید کافیست با ما تماس بگیرید : ۰۲۱۳۳۷۲۰۹۳۴

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفاً به آن ستاره بدهید

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در twitter
تـوئیـتر
طراحی سایت تجاری با هاست و دامنه رایگان
طراحی سایت

طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری بعد جدیدی از کسب و کار را برای شرکت های بازرگانی و دیگر عرصه ها ایجاد می کند. امروزه حتی داشتن بازاریابان

ادامه مطلب »
طراحی سایت وردپرس
طراحی سایت

طراحی سایت وردپرس

طراحی سایت وردپرس یکی از خدمات سایت سازی است که در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. سیستم وردپرس از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید : 02133720934