خانه / وبلاگ / ویدئو مارکتینگ چگونه فروش ما را افزایش می دهد؟ (video marketing)

ویدئو مارکتینگ چگونه فروش ما را افزایش می دهد؟ (video marketing)

ویدئو مارکتینگ و راه های افزایش فروش با آن

به نام خدا؛ محبوبیت فعلی ویدئو مارکتینگ در دنیای دیجیتال امروزی کاملاً مشخص است. تاثیرگذاری ویدئو از متن و عکس نیز فوق العاده بالاتر است و امروزه بسیاری از نهادهای دیجیتالی به سمت و سوی بازاریابی ویدئویی حرکت می کنند.

برای مثال در اینستاگرام تعاملی که یک ویدئو می تواند با کاربر به مدت ۱ دقیقه داشته باشد را هرگز یک عکس نخواهد داشت. همگی از تاثیر ویدئو آگاهیم و عصر جدید؛ عصر تبلیغات ویدئویی هست.

به همین دلیل است که آمار نشان می‌دهد مردم جهان روزانه ۱ میلیارد ساعت ویدئو در یوتیوب مشاهده می‌کنند.

افرادی که قصد دارند در دنیای بازاریابی دیجیتالی موفق شوند، باید فهم کاملی از قدرت ویدئو به عنوان یک ابزار بازاریابی داشته باشند. نه تنها به این علت که ممکن است به ساخت ویدئوهای شگفت‌انگیز و جذاب علاقه داشه باشند، بلکه یاد خواهند گرفت چطور از ویدئو در محتوای خود استفاده کرده و قدرت رقابت با سایرین را حفظ کنند.

با این مقدمه قصد داریم به تکنیک‌ها و نکاتی اشاره کنیم که بازاریابان دیجیتالی در ایجاد و به اشتراک‌گذاری ویدئو باید رعایت کنند و سپس می‌گوییم چرا بازاریابی ویدئو در دنیای امروزی بسیار مهم است. با این مقدمه تا انتها همراه سایت سازی باشید.

تعریف بازاریابی ویدئو

اگر ارزش یک تصویر هزاران کلمه است، پس یک ویدئو چقدر می‌ارزد؟ این سوال بنیاد بازاریابی ویدئویی را تشکیل می‌دهد، یک استراتژی بسیار محبوب بازاریابی که نتیجه آن استفاده از ویدئوهای درگیرکننده در کمپین‌های بازاریابی است.

از بازاریابی ویدئو یا ویدئو مارکتینگ می‌توان برای هر کاری استفاده کرد از ایجاد یک رابطه ماندگار با مشتری گرفته تا تبلیغ برند، محصولات و خدمات. علاوه بر این، بازاریابی ویدئو نقش یک رسانه را دارد که بتوانید توسط آن محتوای آموزشی را نشان دهید، نظر مثبت سایر مشتریان در مورد خدمات و محصولات خود را پخش کنید، رویدادهای زنده برگزار کنید و محتوای سرگرم‌کننده و جذاب تولید کنید.

ولی واقعا چرا ویدئو؟

ویدئو یک نوع محتوای درگیرکننده و همه‌کاره است که نه تنها دنیای اطراف ما را منعکس می‌کند، بلکه کاربران آن را در پلت‌فرم‌های مختلف راحت می‌توانند به اشتراک بگذارند و مشاهده کنند.

کاربران به علت هضم ساده ویدئو، ماهیت سرگرم‌کننده و درگیرکننده‌اش آن را دوست دارند و کارشناسان بازاریابی به این علت به آن توجه نشان می‌دهند چون بازگشت سرمایه بالقوه زیادی از طریق کانال‌های مختلف به همراه می‌آورد.

ویدئو همچنین در دسترس تمام افرادی است که می‌توانند وارد دنیای اینترنت شوند. با آن که یقینا گرایش افراد به لذت از ویدئوهای با کیفیت و حرفه‌ای است، ولی هر فردی می‌تواند با لپ‌تاپ خود زیر یک ساعت یک ویدئو از خود یا اطراف خود تهیه کند.

ویدئو مارکتینگ و تاثیر آن در افزایش فروش

انواع ویدئو

انواع مختلفی از ویدئو وجود دارد و پیش از این که شروع به تولید یک ویدئو (یا هرگونه محتوای دیگر) کنید، شرط اول موفقیت در بازاریابی ویدئو درک جامعی از هدفتان از تولید ویدئو است.

به عبارت دیگر، باید مطمئن شوید چه نوع ویدئویی مفید است و بررسی کنید کانال پخش ویدئو (به عنوان مثال رسانه اجتماعی) آیا مناسب هدفتان از انتشار ویدئو است؟

اجازه دهید در ادامه توضیح دهیم کجا می‌توانید از انواع مختلف ویدئو استفاده کنید.

 • ویدئوهای آموزشی می‌توانند به افراد کمک کنند در مورد محصولات و خدمات شما آگاهی به دست آورند و از آن‌ها می‌توان در کنار فعالیت‌های خدمات مشتری، جلسات علمی و زمینه‌های کاربردی دیگر استفاده کرد.
 • مصاحبه‌ها می‌توانند به ایجاد گفتگو بین طرفین کمک کنند یا یک مهمان ویژه یا اینفلوئنسر را نشان دهند. به عنوان مثال، اگر قصد دارید ویدئوهایی بسازید که در آن کارشناسان مهمان حضور دارند، همیشه می‌توانید از صدا استفاده مجدد کرده و آن را به شکل یک پادکست پخش کنید.
 • نقدهای محصول و ویدئوهای خلاصه (Demo) می‌توانند توسط آنباکسر برند در ازای دریافت محصولات رایگان ساخته شوند. اگر بتوانید افرادی را در حوزه فعالیت خود پیدا کنید که قصد دارند فالوورهای خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهند، انجام این کار یک راه عالی برای تبلیغات رایگان است. همچنین اگر افرادی که این ویدئوهای نقد را می‌سازند تعقیب‌کنندگان زیادی دارند و برای پست‌های آن‌ها نظرات زیادی فرستاده می‌شود، می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی در مورد محصول خود به دست آورید.
 • ویدئوهای تبلیغاتی که بیشتر از سایر ویدئوها به موضوع دیجیتال مارکتینگ مربوط می شود؛ با استفاده از این نوع ویدئوها که غالباً همراه با هزینه های طراحی بالایی هست می توانید بیشتر دیده شوید و سریع تر نتیجه بگیرید. بسیاری از برندها از پیام های بازرگانی یا سایت آپارات به صورت ویدئویی جهت نمایش محصول خود به میلیون ها نفر بهره می گیرند. اما آیا هزینه آن برای شما معقول است ؟ طبیعتاً لزومی ندارد در ابتدای کار دست به این چنین ریسک خطرناکی بزنید، یک ویدئو جدایی از اینکه باید کیفیت مطلوب داشته باشد؛ از سناریوی خوب نیز باید برخوردار شود. جریان موفقیت شما در اینجا خاتمه نمی یابد چراکه شما باید تلاش علاوه بر کیفیت مطلوب و سناریوی خوب؛ این ویدئو در معرض دید کاربران بسیار زیادی قرار بگیرد. پس ویدئوهای تبلیغاتی به خودی خود کارساز نیستند بلکه باید در معرض دید باشند تا بازخورد داشته باشند.
 • تیزرهای موشن گرافیکی این سبک از کارها نیز امروزه بسیار محبوب شده است؛ شاید عبارت موشن گرافیک رو دقیق نشناسید اگر بخواهیم عامیانه تر بگوییم انیمیشن های دوبعدی هستند که غالباً دارای کاراکتری بوده که به منظور معرفی یک محصول یا خدمات با نرم افزار هایی مثل ادوبی افترافکت تولید می شوند. این سبک از کارها رئال نیستند و اون اعتماد رو کامل نمی توانند جلب کنند اما برای کارهای رسمی تور می تواند بسیار مفید باشد.
 • تیزرهای رئال این دسته از تیزرها که با دوربین های باکیفیت و ابزارلات حرفه ای ضبط می شود دارای افکت های متعدد در طول ویدئو با صداگذاری حرفه ای می باشد. تیزرهای رئال تاثیر بیشتری از تیزرهای موشن گرافیکی دارن و می توانند اعتماد کاربر را به مجموعه شما سریع تر جذب کنند. هزینه تولید این سبک از تیزرها توسط شرکت ها در سال ۹۹ حداقل چند میلیون تومانی می شود. موشن کارها برای تولید یک دقیقه تیزر موشن گرافیک حرفه ای مبلغ ۵ میلیون تومان از شما دریافت می کنند. اما برای تیزر رئال احتمال دارد تا دو برابر نیز دریافت کنند.

بنابراین به نوعی می‌توانیم بگوییم این روش یک نوع تحقیق در مورد بازار است.

 • ویدئوهای زنده (LIVE) بهترین فرصت برای ایجاد یک ارتباط نزدیک و شخصی با مخاطبتان هستند و به ویژه در کانال‌های اجتماعی نتیجه بسیار خوبی دارند.

 

مطلب پیشنهادی : آموزش ساخت سایت به صورت گام به گام با نکات کلیدی 

 

محتوای ویدئویی و تاثیر آن در افزایش فروش

دلایل و آمار برای اثبات اهمیت بازاریابی ویدئو و نیاز به تولید محتوای ویدئویی

اجازه دهید توضیح دهیم چرا بازاریابی ویدئو مهم است.

۱) آگاهی‌دهنده و آموزش‌دهنده

۹۷ درصد بازاریاب‌ها ادعا می‌کنند ویدئوها به مشتریان کمک می‌کنند یک محصول را بشناسند. اکثر اوقات دیگر کارشناسان بازاریابی نیازی نیست از روش‌های سنتی ارائه فروش (pitching) استفاده کنند. چرا؟ چون تعداد انتخاب‌های مشتریان بسیار زیاد شده است.

دیگر ارائه فروش به کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان معنی ندارد، چون آن‌ها خودشان در اینترنت دنبال بهترین محصول در محل نزدیک به زندگی خود یا حتی در کل دنیا می‌گردند که بتوانند آن را آنلاین سفارش دهند.

کارشناسان بازاریابی حوزه‌های مختلف (احتمالا نه تمام حوزه‌ها) برای دستیابی به این هدف باید با یک پیشنهاد ارزشمند به جای «هدف فروش» به مخاطبان نزدیک شوند و ویدئو یک راهکار عالی برای نشان دادن یک محصول، سرویس یا حتی یک اینفلوئنسر یا معلم از نمای نزدیک به مشتریان است.

۲) بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو)

بیش از ۸۰ درصد تمام ترافیک اینترنت را تا سال ۲۰۲۱ ویدئو تشکیل خواهد داد.

موتورهای جستجو عاشق ویدئو هستند، چون به نظر آن‌ها محتوای ارزشمندی است و به همین دلیل استفاده از ویدئوها در انواع محتواهای مختلف و همچنین صفحات اصلی وب شما می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی تلاشتان در سئو بگذارد، البته تا زمانی که خود ویدئوها نیز به درستی بهینه شده باشند.

منظور ما از بهینه‌سازی آن‌ها استفاده از کلمات کلیدی مناسب، یک توضیحات متا قابل توجه و همچنین یک عنوان تاثیرگذار است.

 

مطلب پیشنهادی : هزینه طراحی یک سایت چقدر است ؟

بازاریابی ویدئویی و نقش آن در افزایش فروش

۳) خودمانی شدن

ویدوهای زنده ۱۳درصد ترافیک اینترنت را تا سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص می‌دهند.

تا حالا خواستید یک لایو فیسبوک یا استوری اینستاگرام را بررسی کنید؟ اگر حرفه شما دیجیتال مارکتینگ است یا در این مسیر پیش می‌روید، باید یاد بگیرید چطور ویدئوهای ساده بسازید و آن‌ها را بهینه کنید.

استوری‌های اینستاگرام و اسنپ چت هردو یک ابزار خلاقانه عالی هستند تا به کمک آن‌ها بتوانید به افراد اجازه دهید متوجه شوند چه کاری می‌خواهید انجام دهید یا دارید انجام می‌دهید.

نکته جالب در مورد این ویدئوها مدت زمان پخش به مدت یک شبانه‌روز است، بنابراین یک حس فوری‌تر به وجود می‌آورند. همچنین کارشناسان بازاریابی توسط آن‌ها به فرصتی برای توسعه تبلیغاتی دست پیدا می‌کنند که از نظر زمانی حساس‌تر هستند، مانند تخفیفات لحظه‌ای.

چنین محتوای فوری و موقت برای اهداف زیر عالی هستند:

 • ایجاد یک حس و حال تعامل چهره به چهره
 • به وجود آوردن حس اعتماد به برند
 • در اطلاع قرار دادن مخاطبان نسبت به مسائلی مانند به‌روزرسانی‌های جالب (به عنوان مثال: محصول شما در پشت صحنه چه مسیری را طی می‌کند)

۴) افزایش نرخ تبدیل

۹۰ درصد کاربران باور دارند که یک ویدئو به آن‌ها در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید محصول یا استفاده از خدمات می تواند کمک شایانی داشته باشد.

سایت مشهور Wyzowl ادعا می‌کند ۷۴ درصد افرادی که فرصت پیدا می‌کنند یک محصول را در عمل به کمک یک ویدئوی توضیحی ببینند، آن را خواهند خرید و صفحات فرود یا لندینگ پیج نیز مکانی عالی برای قرار دادن ویدئوها هستند، به نحوی که تا ۸۰ درصد می‌توانند نرخ تبدیل را بالا ببرند (فقط خواهشا و حتما گزینه پخش خودکار را خاموش نگه دارید تا مشتریان از صداهای بلند نترسند و فراری نشوند).

دلیل دیگر عالی بودن ویدئو برای افزایش نرخ‌های تبدیل در سایت‌ها این است که به اندازه کافی بازدیدکنندگان را در سایت نگه می‌دارند تا بخش‌های مختلف آن را ببینند. همین امر باعث افزایش Time On Site یا ایستایی کاربران در سایت شده و از نظر گوگل هر کاربری بیشتر در سایت بماند یعنی آن سایت قادر است محتوای مفیدتری را ارائه دهد و در نتیجه ویدئو مارکتینگ باعث جلب نظر گوگل می شود.

این نکته به ویژه برای افرادی صدق پیدا می‌کند که اهل مطالعه نیستند (به عنوان یک قانون طلایی باید فرض کنید چشمان کاربران از نگاه دائم به نمایشگر در طول روز خسته می‌شود). مشاهده ویدئو راحت تر از خواندن متن های روزنامه ای است که چشم را اذیت می کند.

ظاهرا اگر داخل سایت شما ویدئو باشد، افراد علاقه‌مند به تماشای ویدئو دو دقیقه بیشتر در آن می‌مانند.

 

مطلب پیشنهادی : هفت راهکار برای بهبود سرعت بارگزاری سایت و بهبود ۷ درصدی نرخ تبدیل

 

محتوای ویدئویی و تاثیر آن در افزایش فروش

5) حفظ قدرت رقابت

بیشتر کسب‌وکارها امروزه از بازاریابی ویدئو به صورت مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌کنند.

ویدئوها عملکرد عالی در پخش انواع پیام‌ها دارند و اگر از دیدگاه کاربردی نیز نگاه کنیم، یک ویدئو کوتاه و بی‌همتای توضیحی می‌تواند ریز و درشت محصول خاص شما را به اطلاع افراد برساند و با آن آشنا شوند و بتواند اعتماد کاربر را به محصول یا برند شما افزایش دهد.

شما با استفاده از تکنیک‌های داستان‌گویی و رسانه‌های متفاوت به سادگی می‌توانید توجه افراد را جلب کنید و دقایق طولانی کاربر را در جای خود خشک کرده و در تحت تاثیر ویدئو قرار دهید.

برای این که از رقبا متمایز باشید و بسته به نوع محتوایتان، می‌توانید از ویدئوهای توضیحی انیمیشنی (تیزرهای موشن گرافیکی)استفاده کنید. که در قسمت بالا به آن اشاره شد.

 

نکاتی برای بهترین استفاده از بازاریابی ویدئو

تا این جای مطلب متوجه شدید چرا باید به بازاریابی ویدئو علاقه نشان دهید و یاد گرفتید اگر به حرفه بازاریابی دیجیتال علاقه دارید چه ویدئوهایی باید بسازید.

اما واقعا چطور باید ویدئویی ساخت که درگیرکننده و بهینه شده باشند؟ در ادامه تکنیک‌های ساخت ویدئو در این حوزه را توضیح می‌دهیم.

ابتدا باید مدت زمان ایده‌آل ویدئو را براساس پلت‌فرم هدفتان مشخص کنید. پیشنهاد سایت هاب‌اسپات به صورت زیر است:

 • اینستاگرام: ۳۰ ثانیه
 • توئیتر: ۴۵ ثانیه
 • فیس‌بوک: ۱ دقیقه
 • یوتیوب: ۲ دقیقه

مسائل دیگری که باید برای اطمینان از بهترین تعامل، دسترس‌پذیری و همچنین ارتقاء سئو بدانید شامل استفاده از کپشن‌ها برای پخش خودکار و سایلنت نگه داشتن ویدئو است، اگر در یک صفحه فرود قرار دارد.

ویدئوها در صفحات فرود می‌توانند بسیار موثر باشند، ولی تنها اگر بازدیدکنندگان را فراری ندهند. همچنین باید مطمئن شوید محتوای سایت شما و ویدئوها برای پخش روی دستگاه‌های موبایل بهینه شده‌اند.

برای درک نحوه عملکرد ویدئوهای خود باید از استانداردهای مناسب سئو پیروی کنید و همیشه شاخص‌هایتان را تحت نظر بگیرید. در همین راستا می‌توانید یک کتابخانه استاندارد از ویدئوهای مختلف درست کرده و آن‌ها را در یوتیوب مرتب کنید، سپس از آن‌ها در قالب محتواهای مختلف مانند ایمیل‌ها یا بلاگ‌ها استفاده کنید.

نکته دیگر این که از فراخوان به عمل غافل نشوید، در یوتیوب معمولا انجام این کار با یک یادداشت کوچک است که به کاربران پیشنهاد می‌کند مشترک کانال شما شوند.

 

مطلب پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در افزایش فروش و برندسازی (نکات کاربردی)

 

ویدئو مارکتینگ و نقش آن در افزایش فروش

مزایای بازاریابی ویدئو

این شیوه بازاریابی مزایای زیادی دارد. اجازه دهید با مواردی شروع کنیم که از نظر آماری قابل توضیح هستند یعنی داده‌ها، ارقام و آمار به نفع آن‎ها است.

ویدئوها می‌توانند به شما کمک کنند با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید. امروزه، بخش زیادی از تلاش‌های بازاریابی یک شرکت برای کمک به ایجاد اعتماد طراحی شدند. ویدئو پلی است که آن چه می‌گویید را با شخصیتی که واقعا دارید به همدیگر ربط می‌دهد، بنابراین مشتریان شما اجازه پیدا می‌کنند پشت پرده سرک بکشند و برند شما را بشناسند.

ویدئو یک معدن طلا برای سئو است، کمک می‌کند برای سایت خود بک‌لینک به دست آورید، مقدار لایک و به اشتراک‌گذاری‌ها را افزایش دهید (که می‌تواند روی رتبه‌بندی نتایج جستجو تاثیر بگذارد) و برای سایت خود ترافیک جذب کنید. همه اینها باعث افزایش تعامل کاربر با سایت (engagement) یا محصول شما شده و در نتیجه فروش شما را بالا می برد

همچنین فراموش نکنید مالک یوتیوب، گوگل است. بنابراین مطمئن شوید که ویدئوهای خود را با تگ و کلمات کلیدی منتشر می‌کنید.

ویدئوها ماندگاری اطلاعات را بالا می‌برند. اگر مشتریان شما اطلاعات را تنها بشوند، احتمالا ۳ روز بعد تنها نزدیک به ۱۰ درصد آن را به یاد آورند، ولی در مقابل اگر آن چه را می‌شنوند همچنین ببینند، به طور میانگین ۳ روز بعد ۶۵ درصد آن را به یاد خواهند داشت.

در سال ۲۰۱۷، محتوای ویدئویی تقریبا ۷۴ درصد کل ترافیک آنلاین را به خود اختصاص داده بود. مشتریان شما عاشق ویدئو هستند و مشتریان بالقوه‌تان عاشق ویدئو خواهند بود تا نشان دهد بازاریابی ویدئو می‌تواند بازدیدکنندگان جدیدی را جذب کند.

اگر در موضوع ایمیل کلمه ویدئو استفاده شود، شانس باز شدن آن را ۱۹ درصد و کلیک روی محتوای داخل آن را ۶۵ درصد افزایش می‌دهد.

اکثر مشتریان ترجیح می‌دهند ویدئوی یک محصول را ببینند و سپس توضیح محصول را مطالعه کنند.

آیا به پول علاقه دارید؟ پس بهتر است بگوییم مشتریان پس از تماشای یک ویدئو احتمال این که یک محصول را بخرند ۶۴ درصد بیشتر می‌شود.

مطلب پیشنهادی : همه چیز درباره تبلیغات کلیکی

سخن نهایی

ویدئو یکی از محبوب‌ترین انواع محتوا در جهان است و بدون شک به این زودی از محبوبیت آن کم نخواهد شد. علت آن نیز منطقی است: در یک جهان دیجیتال شخصی، ما دنبال ایجاد ارتباط و شخصیت هستیم. دوست داریم افراد دیگر را در دنیای واقعی ببینیم و بشنویم.

ویدئو نه تنها سرگرم‌کننده است، بلکه واقعا یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط نزدیک با مخاطبتان محسوب می‌شود تا اجازه دهید نگاهی به کسب‌وکارتان بیاندازند. تنها باید به فراتر از سود و محصول فکر کنید و به آن‌ها فلسفه برند خود را نشان دهید یا در یک رویداد جالب اطلاعاتی را به اشتراک بگذارید.

هرچه بیشتر در مورد تکنیک‌های بازاریابی ویدئو بدانید، احتمال این که مخاطبان خود را حفظ کنید بیشتر است. یکی از تخصص‌های ما در سایت سازی کمک به مشتریان برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی ویدئو است. برای استفاده از تخصص و تجربه ما یک تماس و مشاوره رایگان ضرری ندارد. مشاهده تعرفه های طراحی سایت

تلفن های تماس : ۰۲۱۷۷۵۵۳۸۷۶ – ۰۹۱۰۰۰۳۷۰۰۱

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفاً به آن ستاره بدهید

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در twitter
تـوئیـتر
ساخت سایت انتشارات
طراحی سایت

ساخت سایت انتشارات

امروزه بازار کتاب به دنیای شلوغ و پُر چالشی تبدیل شده  با وجود محاسن زیاد کتاب‌های الکترونیکی، بازهم بسیاری از افراد به دنبال کتاب‌های چاپی

ادامه مطلب »
طراحی سایت کفش
طراحی سایت

طراحی سایت کفش

طراحی سایت کفش یکی از مسائلی است که امروزه مورد توجه قرار فروشندگان کفش و تولیدکنندگان کفش قرار گرفته است. اگر مغازه دار هستید یا

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید : 02133720934