خانه / دامین آتوریتی (اعتبار دامنه) چیست و چگونه افزایش می یابد؟ (domain authority)

دامین آتوریتی (اعتبار دامنه) چیست و چگونه افزایش می یابد؟ (domain authority)

5/5 - (4 امتیاز)
دامین آتوریتی و تکنیک های افزایش آن
5/5 - (4 امتیاز)

به نام خدا

در این مقاله سعی شده به زبانی ساده و دور از مباحث کلیشه ای، به اعتبار دامنه، راهکارهای افزایش قدرت دامنه، برترین سایت های ایرانی از لحاظ اعتبار دامنه و مباحث متعدد پیرامون موضوع Domain Authority پرداخته شود.

دامین آتوریتی چیست؟

دامین آتوریتی به معنای قدرت و اعتبار یک دامنه یا همان قدرت و اعتبار یک سایت می باشد. توسط وبسایت موز (moz) ارائه شده و در این سالهای اخیر دامین آتوریتی به عنوان قابل اعتمادترین متریک ارزش گذاری قدرت و اعتبار سایت شناخته می شود (قبل از موضوع Domain Authority؛ با عدد پیج رنک ارزش یک سایت سنجیده میشد که پیج رنک خیلی وقته کنار گذاشته شده )؛ خود موتور جستجوی گوگل نگاه ویژه ای به رقم ارائه شده توسط موز دارد. سایت موز به هر وبسایتی در اینترنت یک امتیازی بین ۰ تا ۱۰۰ می دهد. هرچه این عدد به ۱۰۰ نزدیک تر باشد؛ اعتبار و قدرت بیشتر دامنه و سایت شما را نشان می دهد. همچنین موز یک فاکتور دیگری هم برای هر صفحه از سایت تعریف می کند؛ یعنی یک سایت دارای یک دامین آتوریتی بوده اما میتواند به تعداد صفحاتش پیج آتوریتی متغیر داشته باشد. فی المثل یک سایت دارای دامین آتوریتی ۲۰ می باشد و در صفحه اول دارای پیج آتوریتی ۲۵، در صفحه تماس با ما دارای پیج آتوریتی ۱۲ و در صفحه وبلاگ دارای پیج آتوریتی ۳۰ می باشد. پس یک سایت دارای یک دامین آتوریتی (DA) و چندین پیج آتوریتی (PA) متغیر می باشد. پیج آتوریتی نیز عددی بین ۰ تا ۱۰۰ را شامل می شود.

سیستم اندازه گیری میزان اعتبار و قدرت دامنه بر اساس ده ها فاکتور مهم عمل می کند.

مهم ترین فاکتورها برای افزایش آتوریتی دامنه :

سایت موز به عنوان مادر اعطاء دهنده اعتبار به دامنه ها شناخته می شود؛ بهتر است قبل از اینکه جای دوری برویم ابتدا سراغ همین وبسایت ماز برویم و راهکارهای پیشرفت دامین آتوریتی را از زبان خود سایت موز جویا شویم.

 

سه راهکار اساسی که خود سایت ماز ارائه داده عبارت اند از :

۱ – لینک هایی را کسب کنید که اعتبار بیشتری دارند.

فی المثل وقتی یه رئیس جمهور (در اینجا سایتی که دارای بهترین جایگاه از نظر الکسا و موز باشه) بیاد و پشت تریبون شما رو معرفی کنه به عنوان یک نفر خیلی خوب و حرفه ای طبیعتاً خیلی زود معروف میشی چراکه یک فرد معروفی تو رو معرفی کرده. بنابراین از سایت های دامین آتوریتی بالا بک لینک یا ریپورتاژ خبری تهیه کنید. اینکار به خاطر داشتن هزینه کمتر استقبال میشه (به خصوص اگر سایت های مهمی باشند هزینه هاشون بالاتره ) در حالیکه بیشترین بازدهی رو دارند.

۲ – برای افزایش اعتبار از لینک سازی اسپم دوری کنید.

(پول میدی و از صدتا سایت بک لینک میخری؛ احتراماً این سایت های فله ای لینک اسپم تولید میکنند) لینک اسپم اسمش روشه، یعنی از سایت های به دردبخور بهت لینک داده بشه، گوگل هم به اندازه اعتبار اون سایت های به دردبخور بهت امتیاز میده، گاهی وقت ها اون سایت ها امتیاز ندارن که هیچ، کلی نمره منفی هم گرفتن، مثل این میمونه که یه سارق سابقه دار بیاد و ازت تعریف کنه یا دستت رو بلند کنه بگه این خیلی آدم خوبیه اونموقع مردم چه نگاه ملموسی بهت می کنند. میگن اینم یکیه مثل خودش. ” پس خرید بک لینک های فله ای رو ترک کنید، دیگه حناش رنگی نداره پیش گوگل

۳ – از لینک های واقعی استفاده کنید.

لینک واقعی یعنی اینکه اون لینک هدف به صفحه درستی هدایت بشه و به اصطلاح، لینک، شکسته نباشه مثل این میمونه که آدرس مقصد درست نباشه. ما خیلی وقت ها در مقاله هامون به جاهایی لینک دادیم که الان اون صفحه یا سایت موجود نیست و اگر چک کنیم لینک رو می بینیم اون مطلب پاک شده و در گوگل موجود نیست ولی هنوز ما بهش لینک دادیم و لینک هامون رو فراموش کردیم هرزگاهی چک کنیم یا اصلاح شون کنیم.

 

راهکارهای افزایش دامین آتوریتی یا قدرت دامنه

فاکتورهای مهم دیگر عبارت اند از :

تعداد بک لینک

به دو تا موضوع باید دقت کنید

۱ – تهیه بک لینک باید مداوم باشد :

و هرماه تمدید شود شاید فیدبک آن بعد از ۶ماه خودی نشان دهد و شاید در ۳ماه اول، چیزی که مشخص است اینه که یکسال به طور مداوم باید بک لینک را تمدید کنید و نگذارید لینک تان بعد از چندماه از آن سایت برداشته شود. همانقدر که خرید بک لینک مهم است، از دست دادن بک لینک هم مهم است و می تواند باعث افت اعتبار و اقتدار دامنه شما شود. پس سایت خوب پیدا کنید و بک لینک آن را مداوم تمدید کنید.

۲ – تهیه بک لینک باید تدریجی باشد نه یهویی :

گوگل دوست ندارد کاربران اش با پرداخت پول، به یکباره اعتبار بیشتری کسب کنند. و طبق نظر گوگل خرید بک لینک تاثیری در روند ارزش گزاری اش نسبت به سایت ها ندارد. اما از ما بشنوید، تاثیر دارد اونم چه جورم، وگرنه این همه سر و دست بابتش نمی شکوندند؛ اما به شرط اینکه بهانه دست گوگل ندهید و اینکار اصولی انجام بپذیرد. فی المثل شما برای ماه اول از ۱۰ تا سایت بک لینک تهیه می کنید و ماه های بعدی تهیه بک لینک تون صفر میشه، طبیعتاً گوگل متوجه این حجم از بک لینک ها در یک بازه محدود می شود چیزیکه ارزش دارد این است که اینکار مداوم و مستمر باشد که هیچ، حالت تصاعدی هم داشته باشد تا اینکه به یکباره حجمی از بک لینک خریداری شود و بعد از گذشت زمانی به حال خود رها شوند. این نابسامانی را گوگل دوست ندارد. پس اگر این ماه ۲ تا بک لینک تهیه می کنید ۳ ماه دیگر ۵ تا بک لینک دیگر تهیه کنید و ۳ ماه بعدی ۲ تا دیگه بهش اضافه کنید در ضمن باید یادتون باشه که این بک لینک هارو باید تمدید هم بکنید.

مطلب پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در افزایش فروش و برندینگ

بک لینک اصولی

برای خرید بک لینک باکیفیت باید به ۲ نکته اساسی دقت کنید:

۱ – حتی الامکان از سایت های مرتبط با حوزه کاری خودتان بک لینک تهیه کنید.

بهتره یک خواننده درباره موسیقی نظر بده تا حرکت های آکروباتیک، در دنیای ما هم این سبک رایج است، همه چیز تخصصی اش خوبه، برای مثال یک سایت املاک دارید بهتره از سایت همکار املاک بک لینک بگیرید تا سایت دانلود فیلم و موزیک. تبادل لینک نکنید که فایده ای نداره و دیگه منسوخ شده و گوگل کاملاً این موضوع رو میفهمه، اینکه چطور برخورد کنه رو ما نمیدونیم ولی دیگه تبادل لینک نمی کنند.

۲ – از سایت های دارای DA بالا بک لینک بگیرید.

 اینکار نسبت به روش بالا، آسان تر است چون تنوع سایت های دامین آتوریتی بالا، خیلی زیاد است بطوریکه سایت های مرتبط با حوزه کاری شما اکثراً مخالفت می کنند با فروش بک لینک به رقیب اما نگران نباشید می توانید سراغ سایت های غیرمرتبط هم بروید البته به شرطی که اعتبارشان بالا باشد.

سن دامنه

عمر دامنۀ شما هرچقدر بیشتر باشد، شانس بیشتری برای بالا رفتن DA خواهید داشت. در بین مردم عادی نیز همینطوره، هرچقدر قدیمی تر باشی، بیشتر شناخته شده تری.

محبوبیت در شبکه های اجتماعی

سایت شما از شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، لینکدین، توئیتر، اینستاگرام سیگنال های مثبت دریافت کند. یعنی مطالب شما بین کاربران بچرخد؛ این برای افزایش اعتبار دامنه بسیار می تواند مفید باشد. حتماً پیج هایی در شبکه های بالا ایجاد کنید حتی اگر کاربری نباشد که شما را در این شبکه ها دنبال کند. علت اینکار این است خود لینک سایت شما در این شبکه ها تکرار می شود و دیده شدن لینک سایت تون در این شبکه های اجتماعی هرچند بدون دنبال کننده باشد؛ باز هم ارزشمند است.

نکته : هرچه تعامل یا engagement کاربر با صفحه شما در این شبکه های مجازی بیشتر باشد، ارزش دامنه شما به مراتب بیشتر خواهد شد. پس ارزش دارد روی آن وقت بگذارید. یا از یک کارشناس سوشال مدیا کمک بگیرید.

محتوای باکیفیت

محتوا پادشاه است، شاید این جمله را بارها و بارها شنیده باشید. امروزه هیچ چیز به اندازه محتوای باکیفیت نمی تواند نظر گوگل را به خود جلب کند. محتوا باید برای کاربر جذاب باشد تا دقایق طولانی به خواندن آن مشغول شود، اگر شما نتوانید محتوای باکیفیت مرتبط با حوزه کاری تان ایجاد کنید، دیگر رقبا اینکار را انجام خواهند داد. اگر یک فروشگاه اینترنتی کفش دارید که میخواهید گوی سبفت را از دیگران بربایید و فروش خود را در سطح ایران بگسترانید، کافیست درمورد کفش های خود در قالب مقاله توضیح بنویسید، و محتوای باکیفیت تولید کنید. اینکار زیاد سخت نیست. اگر فکر می کنید نوشتن مقاله سخت است کافیست موبایل خود را بردارید و به سراغ یک کفش بروید (در این مثال کفش آورده شده، جایگزین اش میتونه هر محصول یا خدماتی باشه) و شروع کنید به ضبط صدای خود یا همکارتون که درباره اون محصول اطلاعات داره یا روش های فروش، خرید، جنس باکیفیت و هزار موضوع دیگر را مطرح میکنه. سپس همین ویس یا صدای ضبط شده رو بنویسید.

مثال برای کفش : ۱۲ نکته ای که باید در خرید کتانی به آن دقت کنید!

برطبق تجربه ای که ما از مشتریان مختلف داریم، بیشتر کارفرماهای سایتی از تولید محتوا فرار می کنند. در حالیکه اگر بدانیم چیست و چگونه انجام می گیرد این فرار به استقبال تبدیل می شود. بازم هم اگر توانایی تولید محتوا را ندارید کافیست اینکار را برون سپاری کنید. سایت پونیشا یکی از سایت های برتر در زمینه یافتن نویسنده در موضوع های مختلف می باشد. نرخ نوشتن هرکلمه در سال ۹۹  بین ۱۵ تا ۵۰ تومن برای هر کلمه متغیر می باشد. ایجاد پروژه در سایت پونیشا هم ۲۰ هزار تومان است.

تکنیک های ارتقاء دامین آتوریتی

نکته حائز اهمیت :

همانطورکه در سایت های ایرانی مشاهده می کنید بیشترین اعتبار در ایران برای سایت آپارات است تقریباً با دوبرابر اختلاف نسبت به فارس نیوز در جایگاه اول ایستاده است و بعید میدانیم کمتر سایتی بتواند با آپارات هم ترازی کند. برخلاف دیگر سایت ها شما می توانید از پتانسیل بالای سایت آپارات بهره برده و با تولید محتوای ویدئویی و قرار دادن در سایت آپارات رتبه اعتباری دامنه خود را بالا ببرید. پیشنهاد می کنم حتماً مقاله زیر را مطالعه کرده و با ویدئو مارکتینگ بیشتر آشنا بشوید.

مطلب پیشنهادی : ویدئو مارکتینگ چگونه به برندینگ و فروش ما کمک می کند؟

برای بهبود و افزایش Domain Authority چه اقداماتی باید انجام دهم ؟

اگر از من بپرسند دامین آتوریتی یعنی چه در جواب می گویم یعنی تولید لینک های مفید و توسعۀ آن؛ به این کلمه دقت کنید؛ لینک و پیوند زیاد و باکیفیت اعتبار شما را افزایش میدهد. سریع ذهن تون به سمت خرید بک لینک نره چون هیچ چیز برای گوگل به اندازه محتوای باکیفیت مهم نیست. الکی نیست که میگن محتوا پادشاه است. پس به جای تبلیغات متفرقه با هزینه های گزاف یا خرید بک لینک می توانید راه تر و تمیز تری را انتخاب کنید البته دیربازده هست ولی طولانی مدت تاثیر میزاره برخلاف تبلیغات که زودبازده است اما مقطعی می باشد.

۱ – تقویت سئو :

ابتدا سئوی سایت تان را با ابزارهای چکاب کامل سئو بررسی کنید و مشکلات آن را برطرف سازید؛ اگر توانایی اینکار را ندارید از همکاران ما برای اینکار می توانید کمک بگیرید: ۰۲۱۷۷۵۵۳۸۷۶

۲ – محتوای باکیفیت :

محتوای باکیفیت تولید کنید قرار نیست شما نویسنده مقالات سایت خود باشید کافیست از فریلنسرهایی که توانایی اینکار را دارند کمک بگیرید. سایت پونیشا یکی از این سایت هاست که می توانید درخواست نویسنده ثبت کنید و به ازاء پرداخت ۲۰ الی ۵۰ تومن بابت هر کلمه ای مقاله خود را برون سپاری کنید. در صورت نیاز به راهنمایی کافیست از طریق چت آنلاین موضوع را با ما مطرح کنید.

۳ – لینک سازی :

لینک سازی داخلی را تقویت کنید. بطوریکه می توانید در صفحات یا مقالات خود شبکه ای از لینک های داخلی ایجاد کنید؛ لابلای مطالب از مطالب پیشنهادی هم استفاده کنید تا کاربر به لینک های دیگر هدایت شود و جدایی از اینکه تایم آن سایت (ایستایی کاربر در سایت) شما بالا میرود، سئوی سایت شما نیز قوی تر شده و در نتیجه نرخ پرش (Bounce Rate) نیز به شدت پایین می آید که به نفع شماست.

۴ – اصلاح لینک ها :

لینک های شکسته یا مقالات با تصاویر شکسته را ترمیم کنید و دوباره به گوگل معرفی کنید. اگر مقالات قدیمی و کم بازدید دارید را اصلاح کنید و لینک هایی از مقالات جدید را در آن به صورت مطلب پیشنهادی بیاورید. اینکار باعث اصلاح لینک شده و اعتبار دامنه شما را افزایش می دهد.

 

سایت هایی که بالاترین دامین آتوریتی را در ایران و دنیا دارند کدامند؟

بالاترین دامین آتوریتی در دنیا برای چه سایت هایی است ؟

۱ – سایت گوگل :                            DA = 100

2 – سایت فیس بوک :                      DA = 100

3 – سایت توئیتر :                            DA = 100

4 – سایت یوتیوب :                           DA = 100

5 – سایت وردپرس :                         DA = 100

6 – سایت ادوبی :                           DA = 100

7 – سایت ویکیپدیا :                         DA = 100

8 – سایت اپل :                               DA = 100

9 – سایت مایکروسافت :                    DA = 99

10 – سایت بلاگر :                             DA = 99

 

بالاترین دامین آتوریتی در ایران برای چه سایت هایی است ؟

۱ – سایت آپارات :                            DA = 88

2 – کافه بازار :                                DA = 61

3 – سایت فارس نیوز:                       DA = 53

4 – سایت دیجی کالا :                      DA = 52

5 – سایت ورزش۳ :                          DA = 49

6 – سایت تلوبیون:                           DA = 40

7 – سایت بیتوته:                             DA = 40

8 – سایت نماشا:                             DA = 39

9 – سایت نمناک:                             DA = 36

10 – سایت دیوار:                               DA = 34

 

چطور دامین آتوریتی سایتم را چک کنم ؟

ما دو روش را برای چک کردن Domain Authority مطرح می کنیم.

۱ – افزونه برای کروم :

با رفتن به این صفحه  و اضافه کردن افزونه برای مرورگر کروم دیگر نیاز نیست به دنبال چک کردن اعتبار دامنه بروید. کافیست در حساب خود در سایت ماز وارد شوید و سراغ سایت هایی بروید که میخواهید اعتبار آنها را چک کنید. و همانند عکس زیر می توانید دامین آتوریتی مربوط به آن صفحه یا سایت را ببینید. کاری که ما و دیگر سئوکارها از آن استفاده می کنیم.

مشاهده اعتبار دامنه در سایت

همچنین در صفحه نتایج گوگل هم می توانید اعتبار هر دامنه را در آن لیست مشاهده کنید. همانند تصویر زیر اما باید همان افزونه را در قسمت بالا کلیک کنید تا تغییرحالت دهد و به جای اینکه عبارت ۱۰۰ را برای گوگل نشان دهد، رنگ آبی به خود بگیرد و دامین آتوریتی سایت های لیست شده را نمایش دهد.

اعتبار دامین آتوریتی در نتایج گوگل

۲ – چک کردن DA از خود سایت موز :

برای اینکار کافیست به سایت ماز وارد شده moz.com و بعد از عضو شدن وارد اکانت خود شوید در ادامه از طریق Link Explorer می توانید ارزش و اعتبار دامنه خود را سرچ کنید. در ضمن باید توجه داشته باشید که برای این اتصال به سایت موز و مشاهده نتایج، بایستی با وی پی ان اقدام کنید. روش بالاتر بهتر و سریع تر است چراکه به وی پی ان هم نیاز نخواهید داشت. و همه صفحاتی که می بینید و یا در هر صفحه ای که هستید آنی DA آن بالا نمایش داده می شود.

چک کردن قدرت و اعتبار دامنه از سایت موز

 

سخن آخر :

همانطورکه در قسمت بالا به آن اشاره کردیم سایت موز ۳ تا فاکتور برای افزایش اعتبار و اقتدار سایت شما مطرح کرد که اگر آن سه را خلاصه کنیم می شود تمرکز بر روی لینک و پیوندها؛ پس قبل از هرچیزی باید لینک از سایت های قوی تر و اعتبار بالاتر دریافت کنید و از لینک های اسپم دوری کنید. فی المثل رئیس جمهور دست شما را می گیرد و باتوجه به لیاقتی که از شما دیده؛ شما را به عنوان یکی از وزرای خود تعیین می کند در اینجا رئیس جمهور نقش سایت با اعتبار بالا را ایفا می کند و شما که دارای اعتبار کم هستید را بالا می کشد در نتیجه شما هم بالا کشیده می شوید. اما اگر رتبه های پایین تر شما را معرفی کنند طبیعتاً در حد اعتبار همان رتبه ای که شما را معرفی کرده ارتقاء پیدا می کنید. مگراینکه تعداد این رتبه های پایین دست خیلی زیاد باشد در اینصورت باز هم به جمع اعتبار آنها به شما اعتبار داده می شود؛ این در صورتی است که اگر یک گله سایت سئوی کلاه سیاه (صدها سایتی که فله ای شمارو لینک می کنند) شما را به گوگل معرفی کنند نه تنها بالا کشیده نمی شوید بلکه به عنوان دریافت کننده لینک اسپم رتبه خود را نیز از دست می دهید.

اگر سوالی درباره دامین آتوریتی دارید لطفاً در زیر همین مقاله اون رو مطرح بفرمایید.

 

مطلب پیشنهادی : هزینه طراحی یک سایت چقدر است ؟

 

تیم تولید محتوای سایت سازی

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفاً به آن ستاره بدهید

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در twitter
تـوئیـتر
طراحی سایت استخدام
طراحی سایت

طراحی سایت استخدام

طراحی سایت استخدام یکی دیگر از اقدامات کار آفرینانه مردم در نسل جدید می باشد. با پیشرفت تکنولوژی خیلی از افراد سعی دارند تا به

ادامه مطلب »
طراحی سایت مبلمان
طراحی سایت

طراحی سایت مبلمان

طراحی سایت مبلمان در دنیایی که افراد به دنبال خرید اینترنتی محصولات خود می باشند، می تواند طرفداران زیادی را داشته باشد. بیش از نیمی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید : 02133720934