خانه / کلمات پرکاربرد در طراحی سایت

کلمات پرکاربرد در طراحی سایت

کلمات پرکاربرد در طراحی سایت

واژه ها ، کلمات و اصطلاحاتی که بیشتر در سایت سازی به کار می روند را در اینجا لیست کرده ایم.

طراحی سایت هم اصطلاحات بسیاری دارد که می خواهیم آن اصطلاحات را در سایت ساز مورد بررسی قرار دهیم. این مقاله همان چیزی است که شما به عنوان مشتری درباره طراحی سایت یا سئو بدانید را در اختیارتان قرار می دهد.

Wab Page صفحه وب

به مجموعه ای از تصاویر و نوشته هایی گفته می شود که به صورت یک صفحه مجزا که از طریق اینترنت قابل دسترسی باشند، گفته می شود.

Web Site وب سایت

وب سایت پایگاهی است که بر روی فضای مجازی اینترنت، که شامل مجموعه ای از صفحات وب (Web Page) است؛ و توسط آدرس مخصوصی (Domain) که از طریق اینترنت قابل دسترسی است می باشد. این صفحات می تواند موضوعات متفاوتی همچون ؛ اخبار ، اندروید ، اطلاعات علمی و … باشد.

نام دامنه Domain

نام جهانی می باشد که برای هر سایت به صورت اختصاصی ثبت می شود و به عنوان آدرس آن سایت شناخته می شود.

هاستینگ یا میزبان وب

میزبان وب به کامپیوتری گفته می شود که اطلاعات چندین وب سایت بر روی آن قرار گرفته و هنگامی که کاربری بر روی مرورگر خود آدرس وب سایت مورد نظر (Domain) را وارد می کند، مرورگر کاربر از طریق خطوط تلفن و یا هر وسیله ارتباطی به اینترنت با وب سرور (Web Server) که بر روی آن میزبان نصب شده ارتباط برقرار کرده و در نتیجه صفحات وب را به شما نمایش می دهد.

وب سرور Web Server

وب سرور نام نرم افزاری است که بر روی کامپیوتر میزبان نصب شده است و اطلاعات صفحه وب درخواستی را به مرورگر شما ارسال می کند.

طراحی سایت ثابت یا Static Page

به صفحه وبی گفته می شود که مطالب آن برای مراجعه کننده و کاربران ثابت هستند و به یک صورت نمایش داده می شود.

طراحی سایت پویا یا Dynamic Page

به صفحاتی وبی گفته می شود که محتوا و مطالب آن قابل تغییر هستند و اطلاعات آن به درخواست کاربران در اینترنت نمایش داده شده و امکان وارد کردن اطلاعاتی را توسط کاربران به اینترنت را می دهد. همچنین تولید این صفحات نیاز به برنامه نویسی های خاصی است.

صفحه اصلی یا Home Page

اصلی ترین و مهم ترین صفحه هر وب سایتی است که بازدید کنندگان با ورود به سایت ابتدا با این صفحه مواجه می شوند.همچنین صفحه اصلی سایت را می توان با نام اصلی دامنه به همراه پسوند آن وارد کرد. مانند : Sitesazy.com

اینترو یا Intro

نام انیمیشنی است که در ابتدای صفحه وب سایت برای جذاب تر شدن وب سایت و همچنین تاثیر تبلیغاتی و خوش آمد گویی به کاربران نمایش داده می شود.

طراحی سایت فلش یا Flash site

وب سایتی است که به صورت کامل و یا در بخش هایی از آن با استفاده از صدا، انیمیشن و … توسط نرم افزارهای خاصی ساخته می شود.

حتما بخوانید : آیا بروزرسانی مطالب قدیمی سایت کار درستی است؟

HTML

در گذشته وب سایت ها از نسخه های قدیمی تر کد نویسی استفاده می کردند که باعث می شد وب سایت بر روی بعضی از مرورگرها به خوبی نمایش داده نشود. اما امروزه از نسخه های جدید تر آن که HTML و XHTML نام دارد استفاده می شود. با استفاده از کد نویسی صحیح و استاندارد می توان این اطمینان را داست که وب سایت طراحی شده بتواند در مرورگر های مختلف به خوبی نمایش داده شود و کمترین مشکلات را داشته باشد.

CSS

CSS ابزار رایگانی است جهت قالب بندی ، رنگ بندی ، ایجاد جلوه های صوتی و تصویری و همچنین گرافیکی که در صفحات HTML استفاده می شود. استفاده از CSS اعمال تغییرات را برای دارندگان وب سایت ها آسان می کند.

ASP

ASP هم یک زبان برنامه نویسی تحت وب است که شرکت مایکروسافت آن را تولید و گسترش داده است. ورژن جدید تر آن بسیار پیشرفته تر از ورژن قبلی خود است که به نام ASP.NET شناخته می شود. از زبان های برنامه نویسی تحت وب برای ایجاد ارتباط با کاربر و طراحی صفحات وب استفاده می شود.

PHP نیز مانند ASP یک زبان برنامه تحت وب است. تفاوتی که PHP را از ASP متمایز می کند “Open Source” یا “کد باز” بودن آن است. هر یک از این دو زبان ها قابلیت های متفاوتی و گوناگونی دارند که بسته به نیاز مشتری و امکاناتی که سرویس دهنده می دهد می توان استفاده کرد.

JS

JS یا همان JavaScript (جاوا اسکریپت) یک زبان کد نویسی است. بر خلاف زبان های برنامه نویسی تحت وب یا سمت سرور که توسط سرور اجرا می شوند ، جاوا اسکریپت توسط مرورگر کاربر اجرا و پردازش می شود.

AJAX

AJAX مجموعه ای از روش ها و برنامه های کدنویسی سمت کاربر یا  تحت کاربر است. با استفاده از ایجکس در سایت باعث می شود برای بارگذاری بخشی از اطلاعات صفحه وب سایت دیگر نیازی به بارگذاری مجدد کل صفحه نباشد.

W3C

مرجع جهانی تعیین استانداردها و راهبردهای وب W3C نام دارد. W3C فعالیت خود را از سال 1994 با اهداف گسترش قوانین در جهت پیشرفت وب آغاز کرد. از اعضای W3C می‌توان مایکروسافت، اپل، سان مایکروسیستمز و آی بی ام را نام برد.

سئو

به فرآیندی گفته می شود که با انجام آن رتبه وب سایت در موتورهای جستجو (مانند گوگل) بالا برود. همچنین سئو یا بهینه سازی سایت ارتباط مستقیمی با طراحی سایت و کدنویسی آن دارد.

Robot

ربات های خودکار در واقع موتورهای جستجوگر هستند که کاوشگران دنیای وب هستند. گاهی به نام های Spider یا Crawlers شناخته می شود. احمتالا شما هم تا این روز در این فکر بودید که ربات های جستجوگر مانند کاوشگران واقعی توانایی عبور از هر مانعی را دارند اما در واقع این طرز فکر اشتباه است. بر خلاف آنچه که همیشه تصور می شود آن ها قدرت کافی برای انجام این کار را ندارند. ربات ها در طراحی سایت فرقی میان یک فریم، عکس و یا فلش نمی گذارند، آن ها مانند انسان ها توانایی ورود به یک صفحه وب محافظت شده یا وارد کردن کلمه عبور را ندارند.

در واقع ربات ها تنها و تنها محتوا و لینک را می شناسند نه چیز دیگر…

نحوه عملکرد ربات ها اکثراً بدین صورت است :

موتوری که صفحات وب را می یابد

شناسایی صفحات جدید پس از طراحی سایت

شناسایی صفحه هایی که قبلاً پیدا شده و اکنون تغییر کرده اند

به دو روش عمقی و عرضی ارزیابی می شوند

در روش عمقی نه تنها سایت اصلی بلکه صفحات فرعی آن صفحات را نیز می یابد.

در روش عرضی بیشتر سایت های اصلی تر را می یابد.

Ranker

در واقع پس از طراحی سایت Rank همان جایگاه سایت را در نتایج جستجو می سازد و این موضوع به الگوریتم هایی که موتور جستجو برای رنک بندی استفاده می کند باز می گردد.  Ranker هم بخشی است که وظیفه استفاده از الگوریتم و چیدمان نتایج را بر عهده دارد.

پیج رنک یا Page Rank

یک سیستم انحصاری و اختصاصی مربوط به شرکت گوگل است که پس از طراحی سایت برای تعیین کردن اهمیت سایت و صفحات آن به کار می رود و در واقع فاکتوری از چندین فاکتور Ranking است.

کلمه کلیدی یا Keywords

در واقع در طراحی سایت واژه ها و عبارات هستند که  یک سایت و صفحات آن را معرفی می کنند. هنگامی که کاربری در جستجوی کلمه خاصی است، این وظیفه موتورهای جستجو است تا بیشترین تطابق صفحه با کلید واژه را به نمایش در آورند.

عنوان صفحه یا Title

در واقع همان عنوان صفحه ای است که در بالای پنجره مرورگر به نمایش در می آید و در بین تگ های Title قرار می گیرد. دقت داشته باشید که در طراحی سایت این یک سر صفحه و یا هیچ متن بزرگی که ممکن است در صفحه نمایش داده شود نیست.

سئو داخلی یا On-Page Factors

گزینه هایی از سئو می باشند که در طراحی سایت بر روی رنک سایتتان تاثیر گذار است و این گزینه ها به لینک ها ، متن ها ، تگ ها و .. سایت شما بستگی دارد.

سئو خارجی سایت یا Off-Page factor

گزینه هایی از سئو می باشند که در طراحی سایت بر روی رنک سایتتان تاثیر گذار است و این گزینه ها به عناصر دیگر سایت مانند لینک های اصلی که به سایت شما بازگشت داده می شوند.

Spider, Crawler, Robot

نرم افزاری است که کار جمع آوری اطلاعات از صفحات سایتهای مختلف را بر عهده دارد.

حتما بخوانید : بهینه سازی سایز تصاویر شبکه‌های اجتماعی

Directory

فهرست هم نوعی از موتورهای جستجوگر است که پایگاه داده آن توسط ویراستارها تکمیل شده ودر آن ها در سایت به صورت موضوعی دسته بندی می شوند.

کلمه کلیدی

به واژه های مهم (کلیدی) در هر صفحه گفته می شود. اما در اکثر اوقات منظور همان کلماتی است که دوست داریم با آن رتبه سایت را بالا ببریم.

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density

چگالی کلمه، منظور همان تعداد دفعات تکرار شده واژه های کلیدی در مقایسه با سایر کلمه های متن است.

استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی یا Keyword Stuffing

تکرار کردن یک کلمه کلیدی به دفعات و پشت سر هم برای بالا بردن چگالی کلمه که این کار یک تقلب محسوب می شود.

متن کوچک یا Tinny Text

نوشتن متن با اندازه های بسیار کوچک که به گونه ای که کلمات بسیاری در یک خط قرار داده شوند و حتی به سختی قابل مشاهده و خواندن باشد. نوشتن این گونه مطالب نیز تقلب محسوب می شود.

متن نامرئی یا Invisible Text

متن نامرئی، به متنی گفته می شود که رنگ آن با رنگ پس زمینه همخوانی داشته باشدو قابل رویت نباشد. به عنوان مثال اگر پس زمینه به رنگ سفید است، متن صفحه را نیز به رنگ سفید می نویسند تا دیده نشود. این نوع متن ها هم تقلب محسوب می شود.

اسپم یا Spam

تقلب، به تمام کارهایی گفته می شود که به کمک آن سعی می شود تا از راه های غیر معمول و راحت تر به رتبه های بالاتر دست یابد، یا کارها و در اختیار گذاشتن اطلاعاتی که موتورهای جستجو به آن ها علاقه ای ندارند (اطلاعات ناخواسته) مانند تکرار یک کلمه به دفعات و پشت سر هم، استفاده از متن های هم رنگ زمینه و …

ALT tag

محتوای این شناسه، متنی است که یک عکس را توضیح می دهد.

Deep Crawl

Deep Crawl به این معنا است که موتور جستجوگر، قادر به پشتیبانی زیادی از صفحات یک سایت است. در واقع موتور جستجو می تواند صفحات زیادی از یک سایت را در پایگاه داده اش قرار دهد. موتور جستجو هر چه پایگاه داده اش بزرگتر و بیشتر باشد، صفحات بیشتری از یک سایت را می تواند پوشش داده و در پایگاه داده اش قرار دهد. همه موتورهای جستجوگر دارای همچین ویژگی هایی نیستند.

Robots.txt

با این فایل متنی و ساده، میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک “سایت” را می توان کنترل کرد.

META robots tag

به کمک این شناسه میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک “صفحه” را می توان کنترل کرد.

لینک یا Link

پیوند. در واقع پلی بین دو صفحه است. به کمک آن می توان از یک صفحه به صفحه دیگر رفت.

Link Popularity

مقصود این است که چه تعداد از سایت های دیگر به سایتی مشخص لینک کرده اند یا اینکه از چند سایت دیگر می توان به کمک پیوندها به سایتی مشخص رفت.

Link Reputation

اشاره به این دارد که سایر سایتها درباره سایتی که بدان لینک داده اند، چه می گویند. عموما در این موارد عنوان، متن لینک و کلمات اطراف لینک در سایت مقصد، بررسی می شوند.

Learn Frequency

بعضی از موتورهای جستجوگر قادر به تشخیص تغییرات بر روی محتوای صفحه هستند. به این گونه که می توانند تشخیص بدهند که محتوای صفحات پس از چه مدتی تغییر می کند (به روز می گردد) و بعد از آن مدت به آن صفحات مراجعه می کنند.

URL-Uniform Resource Locator

به آدرس منحصر به فرد هر منبع که در اینترنت موجود است گفته می شود. این منبع می تواند یک صفحه وب، یک فایل متنی و… باشد.

Stop Word

به کلماتی گفته می شود که در اینترنت و موتورهای جستجوگر از آن ها به دفعات استفاده شده باشد.  کلماتی نظیرthe, a, an, web www, home page, و …مواردی نظیر آن.

Meta tags

به کمک این شناسه ها، اطلاعاتی از صفحه در اختیار بینندگان (موتور جستجوگر، مرورگرها و …) قرار داده می شود.

META Keywords

به کمک META Keywords می توان کلمات کلیدی صفحه را در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.

META Description

به کمک آن، توضیحی مختصر و مفید از صفحه و متن در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.

Stemming

معنای Stemming را می توان این گونه بیان کرد، که موتور جستجوگر می تواند صورت های مختلف یک کلمه را جستجو کند.  به عنوان مثال با جستجوی Game موتور جستجوگر به دنبال کلمات Gamer ، Pc Game ، Android Game و.. نیز بگردد. تمامی موتورهای جستجو دارای این ویژگی نمی باشند.

رتبه یا Rank

رتبه یک صفحه در نتایج جستجو معلوم می شود. زمانی که جستجویی مرتبط با محتوای آن صفحه انجام می شود رتبه آن نیز تغییر می کند.

Spamdexing

مختصر شده spam indexing است. منظور طراحی و معرفی صفحاتی به موتورهای جستجوگر است که کیفیت نتایج جستجو را پایین می آورند. موتورهای جستجوگر تمایل دارند که کاربران بارها و بارها به آنها مراجعه کنند و کیفیت بالای نتایج می تواند این روند را تضمین کند. لذا آنها هرکدام به نوعی سعی در تشخیص صفحاتی دارند که کیفیت نتایج جستجو را پایین می آورد. برخی از این موارد عبارتند از: ساختن صفحاتی که همگی دارای محتوای یکسانی اند، تکرار یک کلمه بیش از حد و …

دیدگاه یا Comment

توضیحاتی است که طراحان سایت ها در گوشه و کنار کدهای HTML آن ها را می گنجانند تا برای فهمیدن وظیفه بخش های متفاوت کدهای HTML در مراجعات بعدی که نیازبه صرف وقت بیشتری نباشد.

امیدوارم تا این جا خسته نشده باشید و این مقاله از سایت ساز توانسته باشد به شما عزیزان و دوستان عزیز در درک بهتر مفهوم طراحی سایت کمک کرده باشد. به امید موفقیت و دانش روزافزون شما.

  • اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست
  • مطالب پیشنهادی
ساخت سایت وکلا و حقوقی
آموزش سایت وکلا و حقوقی

ساخت سایت وکلا و حقوقی

یکی از راه های معرفی میزان توانمندی و تبحر یک وکیل، فعالیت در فضای اینترنت می باشد و همانطور که می دانید بهترین راه برای

بیشتر بخوانید »
ساخت سایت آموزشگاه
آموزش سایت آموزشگاه

ساخت سایت آموزشگاه

در دنیای امروز که اکثریت مردم برای کسب علم، نکات و آموزشات و تحقیقات خود به اینترنت رجوع می کنند، ساخت سایت آموزشگاه می تواند

بیشتر بخوانید »
  • نوشته های مفید
۲۰ ترفند حرفه‌ای جهت نوشتن CSS مدرن
۲۰ ترفند حرفه‌ای جهت نوشتن CSS مدرن
modir روشن اکتبر 18, 2019 بهینه سازی وب سایت
در این پست می خواهیم مجموعه ای از 20 کنفرانس مفید و بهترین شیوه ها را که توسط انجمن CSS توصیه می شود را به اشتراک بگذاریم. برخی از این موارد بیشتر برای مبتدی ها...
مشاهده کامل مطلب
نحوه رفع خطای سرور داخلی در وردپرس
نحوه رفع خطای سرور داخلی در وردپرس
modir روشن اکتبر 18, 2019 بهینه سازی وب سایت
اگر بیش از یک سال است که با محیط وب سر و کار دارید، احتمالا حداقل چند بار با HTTP 500 Internal Server Error  رو به رو شده اید. خطای سرور داخلی یکی از خطاهای...
مشاهده کامل مطلب
پنج راهنمای مهم نگارش سرصفحه برای ترافیک بیشتر سایت
پنج راهنمای مهم نگارش سرصفحه برای ترافیک بیشتر سایت
modir روشن اکتبر 18, 2019 بهینه سازی وب سایت
متغیرهای زیادی برای یک پست خوب وبلاگ وجود دارند. عنوان، سبک نوشتن و کیفیت کلی مطلب. اما اینها در قیاس با سرصفحه اهمیت کمتری دارند. به غیر از تمامی موارد که به آن اشاره شد،...
مشاهده کامل مطلب
آموزش css : قدرت css را در این تصاویر ببینید!
آموزش css : قدرت css را در این تصاویر ببینید!
modir روشن اکتبر 18, 2019 بهینه سازی وب سایت
امروز برای شما پنج تصویر پس زمینه را جهت نمایش قدرت CSS مدرن آماده نموده ایم. می توانید آنها را به عنوان تصاویر پس زمینه دسکتاپ، چشم نواز صفحات فرود و حتی پوسترهای چاپ شده...
مشاهده کامل مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *