امروزه اسم تبلیغات کلیکی را همه جا می شنویم. تبلیغات کلیکی تبلیغاتی هستند که تبلیغ کننده، بنر شخص تبلیغ دهنده را در سایت (و یا اپلیکیشن و ...) خود قرار می دهد و در ازای هر کلیک مبلغی را دریافت می کند.

شاید در ابتدا به این فکر کنید که تبلیغات کلیکی منصفانه ترین و به صرفه ترین تبلیغات باشند. اما مطمئنا تبلیغات کلیکی در کنار مزایا، معایبی نیز دارند. در ادامه با سایت سازی همراه باشید تا مزایا و معایب تبلیغات کلیکی را مورد برسی قرار دهیم.

تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click چیست؟

PPC

تبلیغات کلیکیی یا (pay per click (ppc به گونه ای از تبلیغات گفته می شود که در آن به ازای هر کلیکی که روی بنر تبلیغ انجام می شود، مبلغی پرداخت می شود. فرض کنید من یک سایت دارم و شما بنری برای تبلیغ دارید. هزینه هر کلیک در سایت من 150 تومان است. شما میخواهید 5000 نفر از سایت شما بازدید کند. در این صورت شما باید 150*5000 یعنی 750.000 تومان باید پرداخت کنید.

در سطح بین المللی بیشتر از تبلیغات کلیکی موتور های جست و جو مانند گوگل استفاده می شود اما متاسفانه در کشور ما تبلیغات کلیکی گوگل و ... فیلتر است. به همین دلیل سایت های زیادی برای انجام تبلیغات کلیکی به وجود آمده اند. طریقه کار این سایت ها به این صورت است که شما در سامانه ثبت نام می کنید و ثبت نام شما می تواند به عنوان نمایش دهنده تبلیغات و یا تبلیغ دهنده ( شخصی که میخواد برندشو تبلیغ کنه ) متفاوت باشد. در بعضی از پنل ها هر دو سیستم خدماتی با هم فعال است.

حال که شما ثبت نام کردید، اگر می خواهید بنر شما به نمایش گذاشته شود، باید کد آن را در اختیار نمایش دهندگان دیگری که در سایت ثبت نام کرده اند قرار دهید و یا اگر نمایش دهنده هستید باید کد بنر را در سایت خود قرار دهید. تعداد کلیک ها به طور خودکار محاسبه خواهند شد.

تبلیغات کلیکی خوب یا بد؟

با خواندن توضیحات بالا و فهمیدن معنی ppc شاید بگویید این روش بهترین روش تبلیغات است اما قطعا این گونه نیست! ما هیچ حرفی را بدون دلیل منتقی قبول نمی کنیم. پس در ادامه دلایلی برای این گفته خود میاوریم:

تبلیغات کلیکی در ایران

1- امکان تقلب هر لحظه وجود دارد!

ما به هیچ وجه به هیچ کدام از سایت های تبلیغات کلیکی (ppc) تهمت تقلب نمیزنیم. اما امکان تقلب هر لحظه وجود دارد. به این صورت که به طور واقعی، روی بنر تبلیغ دهنده 1000 کلیک انجام شده. سایت تبلیغات کلیکی این عدد را تغییر داده و در پنل تبلیغ دهنده عدد 1500 نمایش می دهد و در پنل نمایش دهنده عدد 500! در این صورت سایت تبلیغات کلیکی 1000 کلیک تقلب کرده و اگر قیمت هر کلیک 200 تومان باشد می شود 200000 تومان!

2- امکان تقلبی بودن کلیک ها همیشه وجود دارند!

مطمئنا صاحبان وب سایت ها به دنبال کسب درآمد هستند. به همین دلیل ممکن است خودشان اقدام به کلیک کردن با آیپی های مختلف کنند که هر چند رتبه الکسای شما را بالا می برد اما تاثیری در فروش سایت شما ندارد.

3- برخلاف تصور ها، تاثیرات تبلیغات کلیکی در سئوی سایت بسیار کم است!

بله! تبلیغات کلیکی هر چند روی رتبه الکسا تاثیر زیادی می گذارند اما روی سئوی سایت تاثیر چندانی ندارند. شاید با خود بگویید بک لینک هایی که از بنر ها به سایت ها داده می شود تاثیر زیادی دارد اما خیر! در تبلیغات کلیکی کاربر بعد از کلیک بر روی بنر به صفحه سایت آژانس تبلیغاتی می رود و سپس از سایت آژانس به سایت شما ریدایرکت می ود. این یعنی بخش اصلی بک لینک ها سهم آژانس تبلیغاتی است!

شاید با خود بگویید به هر حال از یک سایت پربازدید یک بک لینک به سایت ما داده می شود. اما سایت های تبلیغات کلیکی هزاران بک لینک می دهند و هر چه تعداد بک لینک ها بیشتر باشد، بک لینک ها ارزش کمتری دارند. به همین دلیل تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو بسیار کم است.

نتیجه گیری و جمع بندی

تبلیغات کلیکی گوگل چیست ؟ تصاویری از تبلیغات کلیکی گوگل

بی شک می توان گفت تبلیغات کلیکی گران قیمت ترین نوع تبلیغات است. پس بهتر است به جای استفاده از تبلیغات کلیکی پرهزینه و کم بازده به خرید بک لینک از سایت های رقیب یا همکار کنید اقدام کنید. خرید بک لینک نه تنها سئوی سایت شما را ارتقاء می دهد بلکه هزینه های به مراتب پایینی دارد.