اگر بیش از یک سال است که با محیط وب سر و کار دارید، احتمالا حداقل چند بار با HTTP 500 Internal Server Error  رو به رو شده اید. خطای سرور داخلی یکی از خطاهای معمول وردپرس است که می تواند مبتدی وردپرس را وحشت زده کند. البته وحشت بدترین واکنشی است که می توانند داشته باشند. یک نفس عمیق بکشید زیرا در سایت ساز راه های رفع آن را خواهید آموخت.

خطاهای ثابت همانند خطای سرور داخلی، خطا در ایجاد اتصال به پایگاه داده، صفحه نمایش مرگ سفید و بسیاری دیگر می باشند که برای کاربران اتفاق می افتند. می توانیم اطمینان دهیم که تمام آنها قابل تعمیر هستند. این کار تنها به کمی صبر نیاز دارد. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک خطای سرور داخلی را در وردپرس با کامپایل لیستی از تمامی راه حل های ممکن در یک مکان ثابت نمایید.

خطای سرور داخلی

 

چرا خطای سرور داخلی در وردپرس را دریافت می کنید؟

خطای سرور داخلی تنها مخصوص به وردپرس نمی باشد و می تواند با هر چیزی دیگری که بر روی سرور شما اجرا می شود نیز رخ دهد. با توجه به ماهیت کلی آن این خطا، هیچ چیزی را برای توسعه دهنده توضیح نمی دهد. سوال درباره نحوه رفع خطای سرور داخلی مثل این است که از پزشک خود بپرسید چگونه درد از بین ببرم بدون اینکه حتی بگویید که آن درد کجاست. با توجه به این گفته، خطای سرور داخلی در وردپرس عمدتا توسط پلاگین و یا توابع قالب ایجاد می شود.

سایر علل احتمالی خطای سرور داخلی در وردپرس که می دانیم شامل خرابی فایل htaccess. و محدودیت حافظهPHP است. همچنین شنیده ایم که خطای خارجی سرور را در هنگام تلاش برای دسترسی به ناحیه مدیریت مشاهده می کنیم که این در حالی است که بقیه سایت به خوبی کار می کند.در ادامه می خواهیم نگاهی به نحوه رفع و عیب یابی خطای داخلی سرور در WordPress بیاندازیم. 

بررسی فایل htaccess.:

برای تغییر نام فایل .htaccess، باید با استفاده از FTP به سایت خود وارد شوید.هنگامی که در آن وارد شدید، فایل htaccess. در همان دایرکتوری که پوشه هایی مانند wp-content، wp-admin و wp-include هستند را مشاهده خواهید کرد.

فایل htaccess.

نام فایل htaccess. را به htaccess_old.  ( قدیمیhtaccess) تغییر می دهیم.

تغییر نام فایل به htaccess_old.

زمانی که فایل htaccess را تغییر نام دادید، سعی کنید سایت خود را مجددا لود کنید تا ببینید که آیا این کار مشکل را حل کرده یا خیر. اگر این کار را انجام داد، بهتان تبریک می گویم شما به تنهایی خطا سرور داخلی را رفع نموده اید. پیش از رفتن به موارد بعدی، اطمینان حاصل کنید که به تنظیمات » پیوندهای یکتا بروید و روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

این کار یک فایل جدید htaccess. را با قوانین بازنویسی مناسب برای اطمینان از اینکه صفحات نوشته شما به خطای 404 باز نشوند، تولید می کند. اگر بررسی برای راه حل فایل خراب htaccess. برای شما کارآمد نبود، باید به مرحله بعدی بروید.

 افزایش محدودیت حافظه PHP:

اگر خطای سرور داخلی را فقط در هنگام تلاش برای ورود به مدیریت وردپرس یا آپلود یک تصویر در wp-admin مشاهده می کنید، پس باید با انجام این مراحل، میزان حافظه را افزایش دهید:

  • یک فایل متنی خالی با نام php.ini ایجاد کنید.
  •  این کد را در آن قرار دهید: memory=64MB

  • فایل را ذخیره کنید.
  •  با استفاده از FTP آن را در فولدر / wp-admin / folder بارگذاری کنید.

 چندین کاربر گفته اند که انجام این کار مشکلشان را به خوبی رفع نموده است. 

اگر افزایش محدودیت حافظه مشکل را برای شما حل نموده، این مشکل به طور موقت رفع شده است. این امر می تواند به دلیل داشتن پلاگین با کد ضعیف یا حتی برخی از توابع قالبتان باشد. توصیه می کنیم از شرکت میزبانی وب خود بخواهید logهای سرور را چک کنند و مشکل را رفع نمایند.

اگر افزایش محدودیت حافظه PHP مسئله را برای شما حل نکند، باید مراحل زیر را بگذرانید.   

غیر فعال کردن تمام پلاگین ها:

اگر هیچ یک از راه حل های فوق برای شما کار نکند، این خطا به احتمال زیاد توسط یک پلاگین خاص ایجاد شده است. همچنین ممکن است این ترکیبی از پلاگین هایی باشد که با یکدیگر خوب کار نمی کنند. متاسفانه، راه آسان برای پیدا کردن آن وجود ندارد. شما باید یک بار تمام پلاگین های وردپرس را غیرفعال کنید.آموزش زیر نحوه غیر فعال کردن تمام افزونه های وردپرس به صورت همزمان را نشان می دهد.

برای اینکار مجددا به FTP می رویم و نام فولدر plugins را به plugins_deactivate تغییر می دهیم. اینکار تمام پلاگین ها را غیر فعال می کند.

اگر غیرفعال کردن تمام پلاگین ها خطا را رفع کرد، پس می دانید یکی از پلاگین ها باعث خطا شده است. برای اینکار به داشبورد بروید و به سادگی تک به تک پلاگین ها را مجددا فعال نمایید تا بتوانید آن پلاگینی که باعث این مشکل شده را پیدا کنید. از دست آن پلاگین خلاص شوید و مشکل آن را به نویسنده اش اطلاع دهید.

 

بارگذاری دوباره فایل های هسته ای: 

اگر گزینه پلاگین خطای سرور داخلی را حل نکرد، پس باید فولدرهای wp-admin و wp-include  را از یک وردپرس جدید دوباره آپلود کنید. این کار هیچ اطلاعاتی را حذف نمی کند، اما ممکن است مشکل را در صورت خراب شدن هر فایل رفع کند.

 

از ارائه دهنده خدمات میزبانی خود بپرسید

 اگر هیچ یک از موارد بالا کار نمی کند، باید با ارائه دهنده خدمات میزبانی خود تماس بگیرید. با نگاه کردن به logهای سرور،  قادر به دیدن نکات ریز هستند.

اینها همه راه حل های ممکن است که می تواند مشکل خطای سرور داخلی را در WordPress حل کند. آیا هر یک از راه حل های فوق مشکل شما را حل کرده است؟ اگر چنین است، پس لطفا در نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید. آیا در گذشته خطای سرور داخلی را دیدید؟ چطور تعمیرش کردید؟  

لطفا از دیگر موارد نیز دیدن نمایید: